Tak hlavně ne horkou, to je jasný. Je třeba to předem promyslet, nic neuspěchat. A aby se vám při šití dařilo, přináším vám přehled běžně používaných jehel do šicích strojů, se kterými už si od teď budete vědět rady.
Mluvit budeme o jehlách pro domácí šicí stroje, které mají na dříku plošku, jejich označení je 130/705 H.
Každá jehla má potom určitý typ (uni, jeans, ball point, atd) a sílu (70-120). Jehly od firmy Schmetz jsou barevně odlišené, tak máte velkou šanci, že je poznáte na první pohled a nebudete si jezdit jehlou po nehtu ve snaze poznat, jak moc ostrou špičku má a která by to tak safra mohla být.
Jehly univerzální
Jehly, kterými můžete šít vše. Ne vždy ovšem s nejlepším dopadem. Špička jehly je lehounce zakulacená, natolik, aby neničila pleteninu, ale aby pronikla do tkaniny. Nicméně na pleteninu s ní jen v nouzi ;) Univerzální jehly se hodí na tkaniny, softshel i na těžší potahovky. Čím slabší a poddajnější látku máte, tím nižší číslo zvolíte. Tenké podšívkoviny tak budete šít jehlou o síle 70, pokud šijete závěsy, zvolíte jehlu číslo 90, a pokud se potřebujete poprat s potahem na pohovku, který sám stojí v koutě, sáhnete klidně po síle 120.
Univerzální jehly nejsou odlišeny barevně, nemají žádný proužek. Na jejich dříku najdete jen označení velikosti. A raději si na něj vezměte lupu, je pěkně titěrné.
Jeansové jehly
Název nám vcelku jasně ukazuje, kde tyhle jehly máme použít. Netřeba tedy nijak dlouze bádat. Rozdělení síly už jsme si ukázali u univerzálních jehel a platné je pro všechny jehly, které budu dnes popisovat. Nejpoužívanější mi přijde síla 90, ale opět záleží na tom, jestli šijete džínovou košili, nebo montérky.
Jeanové jehly mají na dříku modrou značku.
Ball point jehly (jersey, SUK jehly)
Jak vypovídá název, jedná se o jehly které mají na špičce něco jako miniaturní kuličku. Tahle kulička má za úkol roztáhnout vlákna pleteniny, aniž by je narušila, a protáhnout se mezi nimi. Proto je vhodná na choulostivé silnější úplety, či spíše pleteniny až svetroviny. Měla by zajistit, že se vlákno nepoškodí, nepřetrhne a že vám tak neuteče oko.
Barvu má oranžovou.
Stretch jehly
Stretch jehla je také určená na pleteniny, její špička je trochu tupější než u univerzální jehly, aby šetřila vlákna. Její předností je ovšem její zkosení, které při průniku látkou vytvoří větší očko než jehla běžná. Toto větší očko má pak vyšší šanci, že je zachytí rotační chapač (kdybyste se chtěli kouknout, jak vlastně princip šicího stroje vypadá, zkuste wiki). Jehla tak vlastně minimalizuje šanci, že steh nebude provazovat, což se u pružných látek objevuje poměrně často. Když někomu neprovazuje stroj u softshellu, mohla by to stretchová jehla vyřešit.
Vhodná je pro všechny druhy úpletý s vysokou pružností, plavkoviny, lycry, spandexy a další.
Barevná značka je žlutá.
Dvojjehly
Dvojjehla je zařízení, umožňující vám vyrobit dva paralelně běžící stehy, ať už rovné, nebo i cikcakové. Jehly mají kratší tělo a jsou uchyceny na společném dříku, který zasadíte do držáku jehel, jako obvykle. Tyto jehly nebudou fungovat u strojů, které mají ouško jehly orientované bokem a ploška na dříku směřuje také do boku. Většina strojů má však ouško směrem v vám a ploška na dříku směřuje dozadu.
Při použtí dvojjehly je třeba vyladit napětí spodní nitě, aby steh zespodu vypadal jako pěkný, správně nastavený cik cak. Napětí spodní nitě štelujeme na cívkovém pouzdru (člunek, ale nejsem studovaná a tady si njesem jistá, jestli používám správnou terminologii) a já jsem přišla na to, že pro moje nervy je šetrnější pořídit si nové cívkové pouzdro, které je pořád nastavená na dvojjehlu a pak ho jednodušše vyměnit, než se pokaždé rozčilovat se štelováním napětí.
Dvojjehly mají různé podtypy, stejně jako normální jehly atak si můžete vybrat mezi uni, stretch, jeans, atd. Síla je u dvojjehel značená stejně a jediný poslední parametr, který by nás měl zajímat je rozpich jehel. Je to vzdálenost mezi jehlami (a tedy i mezi výslednými stehy), udávaná v milimetrech. Ozdobné prošití u džínů vytvoříte rozpichem 4,0, zatímco 2,5 rozpich může ozdobit třeba okraj výstřihu.
Barvu má dvojjehla podle typu, stejně jako u klasických jehel.
Overlock jehly
Jehly určené pro overlock. Mají kulatý dřík.Označení je HAx1 SP.
Jehly pro fajnšmekry:
S tímhle typem jehel se většinou moc často nesetkáte a ve švadlence na rohu je asi mít nebudou. Sama je držím málokdy, přeci jen je to úzkoprofilový sortiment, nicméně, je dobré si je rychle proběhnout, protože až budete šít třebas kůži a budete to chtít mít epes rádes, bude se vám jehla na kůži fakt hodit.
Jehly na kůži - leather
Jehly na kůži mají ostrou špičku a speciální zkosení umožní jehle proniknou snáze do těžkých materiálů. Jehla látku vlastně spíš prosekne, než propíchne. Zároveň jsou jehly velmi pevné a neohýbají se, což u tuhých látek přijde vhod. Jsou vhodné na kůži, koženky a lze je použít i na tlusté tkaniny (plachtovina). Rozhodně je nepoužívejte na úplety, nedopadlo by to dobře.
Barva je hnědá.
Microtex
Microtex jehly se také pyšní ostrou špičkou, ale jsou tenčí než jehly džínové. Jsou vhodné na choulostivé látky jako je hedvábí, používají se na mikrovlákno i tenkou koženku. Použitelné jsou i na PUL látky.
Barva je fialová.
Topstitch
Jehly na ozdobné prošívání materiálů. Topstitch jehla má větší ouško a silnější drážku pro nit, která tak snadno prochází látkou (zapadne do jehly), tvoří větší očka, která jsou snáze uchopená chapačem. Velikost očka i drážky tak umožňuje použití silných quiltovacích nití
Topstitching se netýká jen quiltování, ale třeba i ozdobného prošívání džínoviny. Při prošívání používáme topstitch niť pouze na horní cívce, na spodní zůstává klasická, běžná niť.
Barva je světle zelená.
Quilting jehly
Mají speciálně zúžený a zkosený hrot, který umožňuje snadné proniknutí vrstvami látky a zabraňuje vynechávání stehů.
Barva je zelená.
Embroidery jehly
Jehly s větším očkem, které umožňuje použití různých druhů nití, včetně umělého hedvábí a speciálních polyesterových nití. Ouško, větší drážka v jehle a speciální zúžení mají ochránit choulostivější niti před přetržením.
Barva je červená.
Gold embroidery
Ještě vychytanější než předchozí. Určená pro hrubší, husté látky a choulostivé nitě.
Barva - jsou celé zlaté.
Metalic
Mají prodloužené očko a jsou určené pro metalické a jiné speciální nitě. Prodloužené očko chrání niť před přetržením.
Barva je růžová.
Hemstitch (wing)
Hemstitch neboli jehla s křidélky se používá na ozdobné prošívání látky, kdy vlastně nejde o niť, ale o dírku, která v látce po prošití zůstane. Proto má hemstitch jehla křidélka, které vlákna látky roztáhnou do strany (neproseknou) a dírka po vpichu jehly pak je přímo obrovská. Cože je ovšem účel.
Při hemstitchi používejte slabší nit, chcete, aby byla co nejméně nápadná. Před šitím si látku vyztužte třebas Soluwebem, aby se látka nestahovala a nekrčila.
Barva jehly je žádná, protože jí snadno poznáte pouhým okem.
Double Eye
Zábavná jehla se dvěma očky. Každým očkem můžete vést jednu niť a namíchat si tak ve stehu vlastní melír.
Barvu má tuším červenou, proč to nevím, snadno k poznání je taky.
Pěkné, a mnohem kratší, shrnutí než u mě najdete v brožurce od Schmetzu.
Doufám, že jste si pěkně početli a kdyby vám to nestačilo, přidám ještě pár moudrých rad závěrem. Jehla při šití musí být ostrá, neponičená, neohnutá. Jakmile je jehla jen trochu cinknutá, bude dělat potíže. Když se ze stroje ozývá nějaký podivný rámus, může to být jehlou. Vyměňte jí. Měňte je častěji, než by se vám chtělo a uvidíte, že to vašemu šití prospěje. Mějte jich doma vždycky zásobu. Když nevíte, jakou sílu jehly použít, vezměte slabší. Síla se neřídí jen látkou, ale i nití - na slabší niť slabší jehla.
Toť snad už doopravdy vše.
Krásné šití!
... děkuji za vysvětlení, mám v tom trochu "hokej" a tak se sem budu často vracet :-) Miluška14
OdpovědětVymazatDobrý večer, pokouším se o šití polštářku z fleecu, při začišťování entlem skrze 2 vrstvy dochází k vynechávání nitě, když jsem zkoušela entlovat jen jednu vrstvu bylo to OK. Kde by mohl být problém? Stretch jehlu používám. Děkuji. Veronika
OdpovědětVymazat